Amazon Tedarikçi Bulmak | Amazon Tedarikçi

By |

Gerek Türkiye’de olsun gerek yurtdışında olsun bir iş yaptığınız zaman çalışacağınız tedarikçiler sizin işinizin başarısı için çok önemlidir. Tedarikçinin önemini iki açıdan değerlendirirsek; birincisi ürün kalitesi ikincisi de iletişim hızıdır. Size sağlamış olduğu ürün kaliteli bir ürün olmalı ki kullanıcılar ürünü kullandıklarında memnun kalsınlar, şikayet etmesinler ve tekrar tekrar sizden alışveriş yapmak istesinler. Tedarikçinin iletişimi hızlı olmalı ki siz ne zaman ulaşmak isterseniz size kısa sürede cevap versin, her hangi bir sorununuz olduğunda kısa süre içerisinde sorununuzu çözüme kavuştursun. Bu iki kriter tedarikçi de aramanız gereken başlıca özelliklerdir.

Güvenilir, kaliteli ürün satan, müşteri ilişkilerine önem veren, Amazon FBA işimiz boyunca bizi destekleyecek bir tedarikçiyi nasıl bulacağız?

Daha önce bahsetmiş olduğum gibi biz Çin’den ürün alarak Amazon depolarına ürünümüzü göndereceğiz. Alacağımız ürün için Çin’deki tedarikçileri, en büyük e-ticaret sitelerinden birisi olan www.alibaba.com üzerinden bulacağız.  Kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir AVM ye gittiğimizi düşünelim. AVM deki her firma aynı kalitede ürün satmayacağı gibi Alibaba da yer alan her tedarikçi de aynı kalitede ürün satmayacaktır. AVM nin kaliteli hizmet veren firmaları tanımlamak için belirlediği bir unvan var mı bilmiyorum ama Alibaba, bünyesindeki firmaları sahip oldukları özelliklere göre değerlendiriyor ve onlara bir unvan vererek bize sunuyor. Biz de sunmuş olduğu bu niteliklere sahip olan firmaları filtreler aracılığı ile seçerek kaliteli ve güvenilir firmalara ulaşmaya çalışıyoruz.

Alibaba’nın firmaları nitelemek için kullandığı unvanlara bir bakalım. Bir tedarikçinin hesabına baktığımızda görebileceğimiz unvanlardan en önemlileri; Verified, Gold, Trade Assurance olarak karşımıza çıkacaktır. Şimdi bunların ne anlama geldiklerine bakalım;

Verified Supplier (Onaylı tedarikçi) ne demek?

Bir tedarikçinin onaylı olabilmesi için bağımsız bir denetleme firması tarafından denetlenmiş olması gerekir. Onaylı Tedarikçi, şirketin yönetim şeklinin, üretim yeterliliğinin, ürün ve işlem kontrollerinin vb. bağımsız bir kuruluş tarafından denetlendiği ve sertifikalandırıldığı bir tedarikçidir.

Gold Supplier(Altın tedarikçi) ne demek?

Gold ünvanına sahip tedarikçiler Alibaba’ya belirli üyelik ücreti ödeyen ve karşılığında Alibaba tarafından sunulan yerinde kontrol  özelliğinden ve siparişlerin ödeme güvenliğini/ korumasını sağlayan Ticaret Güvencesi(Trade Assurance) özelliğinden yararlanırlar.

Trade Assurance(Ticaret Güvencesi) nedir ?

Alibaba tarafından sağlanan, satıcı ve alıcı arasında güvenli bir ticaretin yapılması için hazırlanmış bir ticaret güvencedir. Ticaret Güvencesi  siparişlerinizi, ödemeden teslimata kadar koruyan ücretsiz bir hizmettir.

Tedarikçi ararken dikkat etmeniz gereken bir konu da tedarikçinin bir aracı firma mı olduğuna yoksa gerçekten bu işi yapan fabrika sahibi bir firma mı olduğuna dikkat etmenizdir. Tedarikçinin hesabını incelediğinizde sadece belirli bir kategoride ürün satışı yoksa birçok kategoride ürün satıyorsa büyük ihtimalle aracı bir firmadır. Bunun yanı sıra firmayı Google üzerinde aratarak adres bilgilerini de kontrol edebilirsiniz. Bu kriterlerimize göre belirli tedarikçileri beğendik diyelim. Tedarikçiler ile iletişime geçmek için Contact Supplier(Tedarikçi ile iletişime geç) butonunu tıklayarak direkt tedarikçiye mesaj gönderebilirsiniz.  Ne kadar çok tedarikçi ile iletişime geçerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.

İLETİŞİME GEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER :

İletişime geçeceğiniz tedarikçinin hesabında Gold ve Trade Assurance unvanlarının olduğundan emin olun. Bu iki unvana sahip olmayan tedarikçiler ile çalışmaktan kaçının. Kendimizi ticari açıdan garanti altına alma çalışmamızı yaptıktan sonra sıra geliyor biz Türkler’in çok sevdiği pazarlık kısmına 🙂

Tedarikçilerin ilk verdiği fiyatları hemen kabul etmeyin. Bizdeki “Pazarlık sünnettendir” lafını hatırlayın ve başlayın pazarlık yapmaya 🙂 Pazarlık yapmadan önce diğer tedarikçilerin fiyatlarını araştırarak istemiş olduğunuz ürünün ortalama değerini anlamaya çalışın. Pazarlık yapacağım diye ürünün ortalama fiyatının altına düşmeye çalışırsanız bu sefer tedarikçi ürün kalitesinden ödün vermek zorunda kalır ve ürünün kalitesi düşebilir. Tedarikçi sizi bir müşteri olarak elinden kaçırmak istemeyecektir ve size düşük fiyat vermeye çalışacaktır. Ama belirttiğim gibi ucuz imal edeceğim diye düşük kaliteli bir ürün üretirse Amazon FBA işinizin her aşamasında sorun yaşayabilirsiniz.

Tedarikçi bir nevi sizin ortağınız olacaktır. Size bu yolculuğunuzda sürekli destek olabilecek uzun süreli çalışabileceğiniz bir tedarikçi bulmanız ucuz ürün sağlayan bir tedarikçiden çok daha önemlidir.  Eğer doğru tedarikçiyi bulabilirseniz zaten zaman içerisinde ikili ilişkileriniz gelişecek ve kendisinden daha uygun fiyatlarla ürünler tedarik edebileceksiniz. Fiyat teklifi isterken ürün teslim şeklini DDP veya DDU olarak teklif alın.

ÖRNEK EMAİL ŞABLONU:

Kaynak: https://www.domhaines.com/negotiating-alibaba-suppliers/

ULUSLARARASI TİCARETTE TESLİM ŞEKİLLERİ

Kaynak: http://www.exportact.com/teslim-sekilleri-incoterms/

Çin’den başka ülkelerden de tedarikçi bulabilir miyim ?

Tabii ki bulabilirsiniz. Hatta Amerika’daki tedarikçileri bulabilirseniz Çin’den göndereceğiniz kargo ücreti yerine daha az bir kargo ücreti ödeyebilirsiniz. Amerika’daki tedarikçileri bulabileceğiniz birkaç web site adresi:

https://www.wholesalecentral.com/

http://www.manufacturerusa.com/

https://www.iqsdirectory.com/

http://www.thomasnet.com/Amazon tedarikçi bulmak konusunu da serimizin bu bölümünde işleyerek yazımızın sonuna geldik..

Böylece Amazon FBA serimizin #4 üncü yazısını da tamamlamış olduk Serimizin beşinci yazısında görüşmek üzere..