BAŞKALARININ ÜRÜNÜNÜ SATARAK PARA KAZANMAK – SATIŞ ORTAKLIĞI

By |

Her geçen gün online iş dünyası giderek genişlemekte ve çok daha fazla insan online işe ilgi duymaktadır. Bu popülaritenin bir çok nedeni vardır. Bu nedenlerden en etkili olanı online bir işe sahip olunmasıdır. Online bir işe sahip olduğunuz zaman sadece şehrinizdeki, ülkenizdeki kişilere değil tüm dünyadaki kişilere ulaşabilme imkanına sahip olmaktasınız. Bu işin beğenilmesindeki ikinci neden ise online işe yatırılan yatırım miktarıdır. Online bir iş için yapmanız gereken yatırım miktarı gerçek hayatta yapacağınız bir iş için yapacağınız yatırım miktarının çok düşük bir yüzdelik bölümü olacaktır. Üçüncü ve belki de en cazip olan neden ise başlamanız için kendinize ait bir ürünün olması gerekmemektedir. Başkalarının ürünlerini satış ortaklığı yöntemi ile satarak online bir işe sahip olabilirsiniz.

İnternet üzerinde bir araştırma yaparsanız en popüler ve en hızlı gelişen online işin satış ortaklığı yöntemi ile başkalarının ürünlerini satmak olduğunu görürsünüz. Reklam verenlerin kendi ürünlerini satmak istemeleri satış ortaklarının da para kazanmak istemeleri bu sektörün giderek gelişmesini sağlamaktadır. Satış ortakları ürünleri kendi web sitelerinde tanıtarak hem para kazanmaktadırlar hem de reklam verene yardımcı olmaktadırlar. Reklam verenler de kendi ürünlerinin daha çok satılabilmesi için satış ortaklarına ürünleri ile ilgili medya araçları vererek yardımcı olmaktadırlar. Reklam verenler satış ortaklığı yöntemi ile ürünlerinin istedikleri şekilde satılabilmesi için satış ortaklarına genellikle banner, text link, email içeriği olmak üzere medya araçları sunarlar. Satış ortakları sunulan bu medya araçlarını kendi web sitelerinde kullanarak reklam verenin web sitesine ziyaretçi yönlendirirler. Satış ortaklarının yaptığı aslında ziyaretçinin ihtiyacını karşılayacak çözümü sunan reklam veren ile ziyaretçiyi buluşturmaktır.

Satış ortaklarının web sitelerinde kullanmış oldukları medya araçlarını tıklayan ziyaretçi reklam verenin web sitesine direkt yönlenmiş olur. Ziyaretçinin reklam verenin web sitesinde alış veriş yapması ile veya ilgili formu doldurması ile satış ortağı kazanç(komisyon) elde eder. Elde edilen kazanç ya belirli bir yüzde olur ya da sabit bir rakam olur. Eğer siz de satış ortağı olmak ve satış ortaklığı yöntemini kullanarak başkalarının ürünlerini satmak istiyorsanız bu hizmetleri sunan bir satış ortaklığı networküne(affiliate network) üye olmanız gerekmektedir. Türkiye’deki satış ortaklığı networkleri OdaklıPazar, Gelirortakları, Reklamaction, Admitad dir. Gelirortakları ve Reklamaction networklerine üyelik ücretsizdir ancak Xticaret networküne üye olabilmeniz için küçük bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Xticaret e üye olmanız sizin dijital ürün satarak daha fazla komisyon gelirleri elde etmenizi sağlayacaktır. Dijital ürünlerin ( e-kitap, yazılım, web site üyeliği, online kurs..vb) satılması sırasında ürün sahibine hiç bir maliyeti olmadığı için (depo, personel, elektrik, su, kira..vb) ürün sahipleri satış ortaklarına çok yüksek yüzdelerde (%40-%60 gibi) komisyon vermektedirler. Bu nedenle dijital ürünlerin satış ortaklığını yapmanız sizin için avantaj olacaktır. Dijital ürünler için Türkiye’deki en iyi network(hatta tek diyebiliriz) Odaklı Pazar dır. Bu networke üye olarak çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Satış ortaklarının kazanç elde etmeleri için bir çok seçenek vardır. Elde ettikleri gelirler kullanmış oldukları satış ortaklığı türüne göre değişmektedir. Eğer satış ortaklığı türü tıklama başına maliyet(CPC) ise satıştan bağımsız şekilde reklam verenin web sitesine yönlendirmiş olduğu ziyaretçi başına kazanç elde edecektir. Satış ortaklığı türü satış başına maliyet(CPS) ise yönlendirdiği ziyaretçi reklam verenin web sitesinden bir ürün aldığında kazanç elde edecektir. Satış ortaklğı türü Üyelik başına maliyet(CPL) ise yönlendirdiği ziyaretçi reklam verenin web sitesinde yer alan formu doldurduğunda kazanç elde edecektir. CPA satış ortaklığı kazançlarının CPC ve CPL satış ortaklığı kazançlarından daha fazla olduğunu söyleyelim. Ayrıca CPL kazançları CPC kazançlarından daha fazla olabilmektedir. Bu kazançlara ek olarak aylık üyelik ücreti ile çalışan web sitelerine yönlendirme yaptığınız kişi üye olursa o kişinin üyeliği devam ettiği sürece siz de kazanç elde etmeye devam edersiniz. Bu kazanç belki miktar olarak az olabilir ancak her ay düzenli bir gelir elde etmiş olursunuz.

Sonuç olarak internetten para kazanmak konusunda bir çok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler arasında en çok kazanç elde edebileceğiniz yöntem satış ortaklığı yöntemidir. Satış ortaklığı yönteminde ise en fazla komisyon kazanabileceğiniz ürünler dijital ürünlerdir. Eğer İngilizce biliyorsanız Clickbank.com, CJ.com, jvzoo.com gibi networklere üye olarak satış ortağı olabilirsiniz. İngilizce olarak bir çok network bulmanız mümkün iken Türkçe olarak maalesef bu sayı çok düşüktür. Türkiye’de kullanabileceğiniz networklerden birisi de Odaklı Pazar dır

Üye olmak için buradan siteye ulaşabilirsiniz.. => ÜYE OL Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *