Bitcoin Nedir ? Bitcoin Nasıl Alınır ?

By |

Bitcoin nedir ?

Bitcoin 2009 yılında oluşturulan bir kripto para birimi ve sanal bir para türüdür. Genellikle kripto para birimi, sanal para birimi veya dijital para birimi olarak tanımlanan Bitcoin, tamamen sanal olan bir para türüdür.Paranın online versiyonu gibi düşünebilirsiniz.

Bitcoin, 2009 yılında bir kişi tarafından Satoshi Nakamoto takma adı kullanılarak oluşturulmuştur. Bu teknolojiyi yaratan kişinin veya kişilerin kimliği hala bir gizemdir. Bitcoin, geleneksel online ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri vaat ediyor ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine merkezi olmayan bir otorite tarafından işletiliyor.Yani işlemler banka gibi bir merkez olmadan gerçekleştirilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin’e sahip değildir ve onu kontrol edemez, herkes katılabilir.

Fiziksel bir bitcoin yoktur, sadece herkese açık bir defterde tutulan bakiyeler vardır. Bitcoinler, herhangi bir banka veya hükümet tarafından düzenlenmez veya desteklenmez. Bireysel olarak bitcoinler bir emtia olarak değerlidir. Yasal ihale olmamasına rağmen, Bitcoin popülerlik konusunda yüksek bir grafik çiziyor ve toplu olarak Altcoins olarak adlandırılan yüzlerce diğer sanal para biriminin başlatılmasını da tetiklemiştir.

Bitcoinler anonim olarak mal satın almak için kullanılabilir.Ürün ve hizmet satın almak için bitcoin kullanabilirsiniz, ancak henüz çok sayıda dükkan Bitcoin kabul etmiyor ve bazı ülkeler bunu tamamen yasakladı.

Ayrıca, uluslararası ödemeler kolay ve ucuzdur, çünkü bitcoinler herhangi bir ülkeye bağlı değildir veya düzenlemeye tabi değildir. Bireyler ve küçük işletmeler bitcoin kullanmayı isterler çünkü kredi kartı ücreti yoktur. Bazı kişiler, girişimciler, yatırımcılar bitcoinleri yatırım aracı olarak satın alırlar ve değer kazandığında satarlar.

Bitcoin Nasıl Alınır?

“Bitcoin borsaları” adı verilen pazar yerleri, insanların farklı para birimleri kullanarak bitcoin almasına veya satmasına izin verir. Türkiye’de ( Btcturk, Paribu vb. ) ve dünyada ( Binance, Coinbase vb. ) bir çok bitcoin alıp satabileceğiniz platformlar mevcuttur. Bu tür platformlarda hesap açarak bitcoin alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca itunes, google play, playstation network, xbox live, steam vb. hediye kartlarını hem alıp hem satabileceğiniz bir platform olan Paxful da ödemeler bitcoin ile yapılmaktadır. Bitcoin alım satımı yanı sıra hediye kart alım satımı ile de ilgileniyorsanız Paxful platformunu incelemenizi de tavsiye ederim. Paxful platformunu incelemek için buraya tıkla!