Girişimci İçin İş Fikri – Franchising

By |

Günümüzde pek çok kişi, ofiste her gün sekiz saat çalışmak yerine evden çalışmayı veya kendi işini kurmayı tercih etmektedir. Bazı insanlar franchising yapmayı tercih ediyorlar. Bu iyi bir fikir olabilir ancak başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, tamamen franchisinge odaklanmak zorunda değilsiniz. Girebileceğiniz diğer iş fikirlerini de düşünmelisiniz.

Yaşadığımız çağda internetin gücü sayesinde kolaylıkla araştırma yapılabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız araştırmalarda girişimci olarak kullanabileceğiniz birçok iş fikri bulabilirsiniz. İnternet üzerinden öğrenilen bilgiler, girişimciliğe yeni başlayanlara çok fazla fayda sağlayacaktır. Online olarak bulabileceğiniz birçok iş fikri olması nedeniyle, çoğu zaman beğendiklerinizi seçmekte zorlanabilirsiniz. Eğer sezgilerinizi kullanırsanız karar vermeniz kolaylaşacaktır. Örneğin bir iş fikri size doğru geliyorsa onu not alın. Ancak başka alandaki bir iş ile ilgili farklı düşüncelere sahipseniz o iş fikrini göz ardı edebilirsiniz. Her iyi iş fikri size hitap etmeyebilir, ruhunuza, yeteneğinize uygun olmayabilir.

Bir girişimci olarak, iş fikirleri hakkında olabildiğince fazla bilgi toplayarak daha derin araştırmalar yapmalısınız. Birçok girişimci için franchising  harika bir iş fikridir. Siz de iş alternatifi olarak franchisingi seçerek kendi işinizin patronu olabilir ve sınırsız gelir elde edebilirsiniz. Ancak uzmanlara göre, franchising ve diğer internet işleri aynı iş fırsatlarını vaat ediyor. Girişimcilerin işi nasıl ele alındıkları, nasıl yönettikleri, nasıl finanse ettikleri vb. konular onların başarı veya başarısızlığı etkilemektedir. Bir iş sahibi olmak isteyen herkes istemiş olduğu bu hedefe ulaşamaz. Girişimci olmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Bir girişimci olmaya karar vermeden önce düşünülmesi gereken birçok faktör vardır. İşletme girişimini finanse edecek sermayeniz olsa bile, özellikle bazı ticari durumlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, yaptığınız işin gelecekte size yüksek kazanç sağlayacağından emin olamazsınız.

Bir girişimcinin sahip olması gerekli olan ilk özelliği yalnız çalışabiliyor olmasıdır. Çünkü ilk dönemlerde birçok şeyi kendiniz yapacaksınız. Bir girişimci olduğunuzda artık serbest meslek sahibi olmuşsunuz demektir. Yaptığınız işte sevdiklerinizin desteğini alabilirseniz bu sizin için büyük avantaj olacaktır. Daha önce de belirttiğim gibi, aklınızda bulunan iş fikirlerini değerlendirmek için daha fazla ve derinlemesine araştırma yapmalısınız. Bir işi sıfırdan kurmak çok çalışma gerektirir. Çalışma tarafını bir kenara koyalım; diyelim ki kurmak istediğiniz iş fikrinin bir franchise ı mevcut. Hangi iş fikrini seçerdiniz? Bunu düşünün ve karar verin.

Çoğu girişimci daha az iş gerektirdiğinden franchisingi seçer. Franchising demek kurulu bir ticari işletme, daha az maliyet ve daha az risk demektir bir anlamda. Fakat nihai bir karar vermeden önce dezavantajlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Avantajları ve dezavantajlarını değerlendirmek iyi bir iş fikrini seçmenin en önemli parçasıdır. Doğru iş fikrini seçtikten sonra işinizi başlatmak için harekete geçmelisiniz. Francising ile belirli bir süre içerisinde yatırımınızı geri alabilir ve hayal ettiğiniz finansal kazançlara ulaşabilirsiniz.

İster kendi işini kurmayı seçin ister franchising yapmaya karar verin en önemli şey işinize odaklanmış olmanızdır. Girişimcinin tüm eylemleri işletmenin belirlemiş olduğu hedeflerine ulaşmaya odaklanmış olmalıdır. Ayrıca, girişimci olarak işiniz için gerekli olan özellikleri ve becerileri geliştirmeyi unutmayın. Kendinizi ve işinizi geliştirirken hem internetteki kaynakları kullanın hem de daha önce yapmak istediğiniz işi kurmuş bir girişimcinin deneyimlerinden yararlanın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *