Girişimci Olmak İçin Eğitim Gerekli mi ?

By |

Aslında her şey bireye bağlıdır. Hiçbir eğitime sahip olmayan ama iş dünyasında büyük işler başarmış insanların var olduğunu biliyoruz. Bu kişiler başarılarını sabır, sıkı çalışma ve özveriye borçlu olduklarını söylüyor. Öte yandan başarılı girişimcilerin çoğu girişimci olmak için iyi eğitim alınması gerektiğini iddia ediyor.

Peki, hangisi doğru? Eğer yapacağınız iş ile ilgili eğitim alma imkânınız varsa işinizi şansa bırakmamalı ve gerekli eğitimi almalısınız. Özellikle işinizle ilgili lisans/yüksek lisans derecelerinde eğitim alabilirseniz çok daha faydasını görürsünüz. Yerel bir üniversitede,  kolejde eğitim alabilir ya da imkânınız dâhilinde yurtdışında eğitim alabilirsiniz. Eğitim aldığınız süreyi iyi değerlendirin, derslerinize gereken önemi gösterin. Çünkü öğrendiğiniz bilgiler işinizi yürütürken doğru adımları atmanız ve doğru kararları almanız konusunda size yardımcı olacak. Ayrıca eğitim görürken girişimci olmanın tüm gerekli becerilerini ve özelliklerini edinmeye çalışmalısınız.

Özellikle iş planlama, finans, denetim, yönetim vb. konulardaki becerilerinizi kullanmanızı gerektiren tüm okul etkinliklerine aktif olarak katılmanız sizin yararınıza olacaktır. Ticaret, işletme, ekonomi vb. alanlarda seçim yapabileceğiniz pek çok eğitim programı mevcuttur. Beğendiğiniz bir dersi seçtiğinizden ve eğitim süresince elinizden geleni yapabildiğinizden emin olun. Unutmayın, yalnız dersleri geçmek önemli değildir. Her adımın öğrenilmesi ve öğrenilen şeylerin unutulmaması gerekir.

Bazı girişimciler kendi alanların eğitim geçmişlerine sahip olmadıkları halde seçtikleri alanda başarılı olmuşlardır. Aslında, doğru ticaret eğitimi olmayan birçok başarılı girişimci vardır. Fazla bir eğitimi olmayıp sıfırdan başlayıp yine de iyi kazançlara ulaşan bir girişimciyi kaç kere duydunuz? Dediğim gibi bu tür girişimciler var ama yine de eğitimli girişimci sayısı çok daha fazla.

Eğitimden başka, liderlik, yenilikçilik, yaratıcılık, risk alma gibi girişimci olmanın doğru niteliklerine ve özelliklerine sahip olmalısınız. Doğru eğitim geçmişine sahip olsanız bile bu niteliklere ve özelliklere sahip değilseniz başarılı bir girişimci olamazsınız. Öyle görünüyor ki, eğitim ve doğru özelliklere sahip olmak etkili ve başarılı bir girişimciyi ortaya çıkarıyor. Her ikisine de sahip olabiliyorsanız girişimci olmak için hemen çalışmalara başlayabilirsiniz. Eğitim, paranın bir anda satın alınamayacağı bir şeydir ve ayrıca bilgilerinizi işinizi en iyi şekilde yönetmek için kullanırsınız.

Bir eğitim kurumunda işin eğitimini almak önemlidir ancak bu eğitim alacak parası olmayan kişilerin girişimci olamayacağı anlamına gelmez. İsterseniz internette bulunan kaynakları kullanabilir ve bir girişimci olarak öğrenmeniz gereken çoğu bilgiyi öğrenebilirsiniz. İşinizle ilgili sahip olmanız gereken özellikleri mümkün olduğunca erken geliştirmelisiniz. Hem eğitim konusunda hem de sahip olmanız gereken niteliklerinizi geliştirirseniz hiç kimse iş dünyasına girmenizi engelleyemez.

Girişimci olmak için eğitim gerekiyor mu? Bu soru ancak sizin tarafınızdan cevaplanabilir. Eğer hevesli bir girişimciyseniz niteliklerinizi, becerilerini ve eğitim geçmişinizi değerlendirmeye çalışın. Değerlendirmenizden sonra zaten bir girişimci olmak için uygun olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz.