Girişimcinin İş Fırsatı ve Pazar Araştırması

By |

İnternet sayesinde artık herhangi bir araştırma biçimini uygulamak oldukça kolaydır. ve insanlar Girişimci olmak isteyen kişiler ve girişimci olmuş kişiler bir çok online iş fırsatını internet üzerinden bulabilirler. Girişimci olarak bir iş fırsatı arıyorsanız araştırmalarınıza online iş fırsatlarını arayarak başlayın.

İş kurmak için öncelikle o iş için uygun fikirlere sahip olmanız gerekir. Belli bir ürünü veya hizmeti sunmayı planlıyor olabilirsiniz. Ancak her şeyden önce, sunmayı planladığınız hizmetin veya ürünün pazar araştırmasını yapmalısınız.  Ürün veya hizmete talep var mı ve pazarlanabilir mi bunları görmeniz gerekmektedir.

Bir girişimci piyasaya yeni bir hizmet veya ürün getirdiğinde, bunun için her zaman bir talep olduğundan emin olmalı. Aksi takdirde, satış yapması zordur. En iyi iş fırsatını, en yenilikçi, en kullanışlı hizmeti / ürünü sunduğunuzu düşünseniz bile onları satın almak isteyen kişiler yoksa bu hiçbir şey ifade etmeyecektir. Sunduğunuz hizmetin/ürünün satışını yapıyor olsanız da yeterli pazar talebi olmaksızın büyük kazançlar elde edemezsiniz.

Bazı insanlara iş yapmak çok kolay görünebilir. Özellikle bunu online olarak yapıyorsanız. Kolay gibi görünse de başarıya ulaşmaya yetecek kadar çaba harcamanız gerekir. Daha önce belirtildiği gibi, öncelikle iş fikrinize olan talebi/hedef pazarı belirlemelisiniz. Nasıl başlayacaksınız birlikte bakalım;

1- İş fikriniz için uygun pazarı seçmelisiniz. Daha sonra, sizin ürün/hizmetiniz pazarda var olan ürünler ile benzer veya aynı yararları mı sağlıyor sorusuna cevap bulmalısınız. Sizin ürün/hizmetinizin farkı ne olacak bunu belirlemelisiniz.

2- Online bir iş kurmayı planlıyorsanız, iş fikrinizin yeterli trafik oluşturabileceğinden emin olmalısınız. Web sitenizin her zaman belirli bir arama motorunda en çok arananlar listesine girmesi gerekir.

3- Online ve offline işletmeler gerçek insanlarla ilgileniyorlar. Online işletmeler için genelde etik olmayan uygulamalar veya dolandırıcılık söz konusu olmaktadır. İş fikrinizin bu tür etik olmayan ve dolandırıcı eğiliminde olan web sitelerine benzemediğinden emin olun.

4- Seçtiğiniz piyasada insanlar bu ürün/hizmet için para harcıyorlar mı ?

Bunlar cevaplamanız gereken bazı basit ama önemli sorulardır. Sunduğunuz ürün/hizmetin piyasada rekabet edebilir olup olmadığını belirleyin. Bir iş kurmak, bir girişimci için hem para hem de çok fazla zaman gerektiren bir çalışmadır. Bu nedenle işe başlamadan iş fikriniz üzerinde çok düşünün, uzun süreli planlar yapın. Bir girişimci olarak kaybetmek istemiyor, olabildiğince para kazanmak istiyorsanız  sadece piyasanın talep ettiği şeyleri satın.

Seçmiş olduğunuz girişimci işinin var olup olamayacağını belirlemekte piyasa talebinin incelenmesi çok önemlidir. Doğru iş fırsatı seçmek, her zaman piyasa talep analizi ile gerçekleşir. Girişimciler iş alanında risk alabilen kişiler olarak bilinirler. Ancak herhangi bir risk almadan önce her şeyi hesaplarlar ve riskin alınmaya değer olup olmadığını görürler. Bir işe girmek ciddi bir iştir ve girişimci yapmak istediği işe karar verdiğinde kalbini ve aklını o işe adamış olmalıdır.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *