Girişimcinin Rolleri

By |

İnsanlarla beraber hareket edebilmek adına onlardan birisi olduğunuzu onlara davranışlarınızla gösterebilmelisiniz. İnsanlardan bir girişimci olduğunuza inanmalarını beklemek yerine onlara bir zamanlar bir rüya görmüş ve şimdi bu rüyayı gerçekleştiren birisi olarak değerinizi tanıma fırsatı vermelisiniz. Günümüz işadamları ve kadınları farklı rollere sahiptir. Bu roller; pazar endüstrisindeki rolü, halkı için aldığı rol, dünyayı ekonomik açıdan geliştirmek için yeni bir keşif yapma rolü, tedarikçileri adına aldığı rol, rakiplerine karşı aldığı rol ve kendini gerçekleştirmek adına aldığı rol olarak sıralanabilir.

Pazar endüstrisi daima alıcılar ve satıcılarla doludur. Yeni bir ürün keşfetmenin verdiği heyecan, müşterileri beklenenden fazla istemeye teşvik edebilir. Bu nedenle müşteri memnuniyeti garantilenmelidir. Özverili bir girişimcinin en önemli rollerinden biri, müşteri memnuniyetini her zaman en üst noktada tutmaktır. Tüketicilerin istekleri ve ihtiyaçları arasındaki farkı anlamalılar. Mevcut kaynakları sunmak, bir ihtiyacı karşılamak için yeterli değildir. Çünkü verilen miktardan daha fazlasını almak insanların doğasında var olan bir şeydir.

Bir girişimci her zaman eksik bir nokta aramak yerine yeni yaratımlar ve yeni fikirler aramalı. İşler kötüye gittiğinde özel stratejiler denemek suretiyle sorumluluklarını yerine getirip her zaman işini tekrar canlandırabilir. Kendi şirketinin sahibi ve yöneticisi olarak, bir girişimci de çalışanının refahını düşünmelidir. Sadece müşteri memnuniyetinin sağlanması önemli değil aynı zamanda iyi bir işveren-çalışan ilişkisi sağlamak da önemlidir. Hiç kimse, gecenin birinde maaşlarını alamayan çalışanlar tarafından kapılarının çalınmasını istemez. Çalışanlarına karşı olan rolünü asla unutmamalıdır. Siz de böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız çalışanlarınıza değer vermelisiniz ve onların haklarını zamanında vermelisiniz.

Üretim için gerekli malzeme, makine ve tesisleri nereden bulabilirsiniz? Tabii ki tedarikçilerden. Sabit fiyat zammı ile dürüst bir pazarlığı baştan yapmanız size çok avantaj sağlayacaktır. Bir girişimci bütün elemanları bir araya getirme yeteneğine sahip olmalı ve aynı zamanda her elemana eşit derecede davranabilmelidir. Her gün hayal kırıklıklarına ve mücadelelerine karşı savaşmak, bir girişimcinin dizlerinin üzerine çökmesine ve her şeyden vazgeçmenize neden olabilir. Fakat günün sonunda hala daha iyiyi yapabilmek adına umutlu olacaktır. Öyle olması gerekir çünkü bu dünya rekabetin tarih yazdığı bir dünyadır.

Saç aksesuarlarından ayakkabıya kadar her firma kendi markasını yapmıştır. Bu yüzden bir işadamı, rakiplerinin kendi markasının taklit etmelerini zorlaştırmak adına benzersiz ürünler üretmeye odaklanmalıdır. İnsanların dikkatlerini çekecek işler yapmak, bir girişimcinin sahip olduğu misyonun başarısıdır. Başarılı bir işletme bir girişimcinin çok yönlü rol modeli ile yapmış olduğu çalışmaların bir geri dönüşüdür. Girişimci bunu sadece para için değil aynı zamanda saygı görmek ve tanınmak adına da yapar. Dolayısıyla yaptığı iş ile müşterilerini tatmin ettiği gibi kendisini de tatmin eder.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *