Girişimcinin Sorumlulukları

By |

Bir girişimcinin sorumluluklarından bazıları, planlama, organizasyon, personel görevlendirme ve kontrolü içerir. Bu dört sorumluluk, birlikte düzgün bir şekilde yapıldığında size kısa sürede yüksek getiriler sağlayacaktır.

Başlangıç olarak, planlama, herhangi bir girişimcinin çok önemli bir sorumluluğudur. İyi bir planlama, girişimci tarafından yerine getirilmesi gereken ilk görevdir. Çoğu zaman bir girişimcinin birçok iş yapma niyeti vardır. Bu niyetleri yönlendirmek için dikkatli planlamaya yapması gerekmektedir. İşin gidişatında onu nelerin bekleyeceğini bilmesi için bir plan yapması gerekir. Girişimci olarak tüm hareketlerinizi planlamanız ve bu planları izlediğinizden emin olmanız gerekir.

Bir sonraki sorumluluk organizasyondur. Özel hedeflerinize ulaşmak için, özellikle çeşitli departmanlarla çalışıyorsanız nasıl organize edileceğini iyi bilmelisiniz. Organizasyon ile yapılması gereken tüm işleri bölebilirsiniz. Tüm işi girişimci olarak yapmak zorunda değilsiniz;  işi ilgili kişiye nasıl atayacağınızı bilmelisiniz. İş tanımı ile tüm işler zamanında veya önceden yapılmış olur. İş sadece zamanında değil aynı zamanda doğru da yapılmış olur. Personel görevlendirme, girişimcilerin bir diğer büyük sorumluluğudur. Bazen sorumluluklarınız fazla ve yükünüz ağır olur. Ancak o iş için uygun personeli biliyorsanız yükünüzü hafifletebilirsiniz. Personel aracılığıyla, tüm işler düzgün bir şekilde yapılır ve iş kaybı olasılığı daha az olur. İşi onlara emanet edebilmeniz için rekabetçi, bilgili ve sadık personeliniz olmalıdır.

Girişimcinin bir başka sorumluluğu da kontrol etmektir. Çalışanları yönlendirmeniz, geliştirmeniz ve eğitmeniz gerekir. Girişimci tarafından yapılan tüm iş planları düzene sokulmalıdır. İşletmenin tüm yönleri- üretim, envanter, kalite kontrol ve diğerleri-girişimci tarafından kontrol edilmelidir. İşletmenin her yönünü her zaman izleyebilmelisiniz. Girişimci olarak tüm sorumluluklarınızı yerine getirmek için mükemmel bir iletişimci olmalısınız. Her türlü insanla uğraşabilmek için iyi bir iletişim gerekmektedir. İletişimi iyi yapıyorsanız, tüm iletilerinizi doğru, eksiksiz ve açık bir şekilde iletebilirsiniz. Bu şekilde, herkes ne dediğinizi anlayacaktır ve istediklerinizi yerine getirecektir. İyi bir iletişimci olmanın yanı sıra, aynı zamanda mükemmel bir dinleyici, yazar ve okuyucu olmalısın.

Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, yukarıda bahsedilen tüm sorumlulukları yerine getirebilmelisiniz. İyi ve rasyonel bir yönetici olmalısın. İş organizasyonunuzu düzgün bir şekilde düzenleyebiliyorsanız büyük sorunlar yaşamazsınız ve büyük kazançlar elde etme şansınız yüksek olur. Bir girişimcinin birbirinden farklı sorumluluklarını bildiğinize göre, girişimcinin gerçekte ne olduğunu anlamış olmalısınız. Bir girişimci olmak istiyorsanız, önce bu gibi sorumlulukları yerine getirip getiremeyeceğinize karar vermelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *