Girişimciyi Tanımlamak

By |

Yeni bir kelime ile karşılaştığınızda genellikle ne yapıyorsunuz? Yok sayar mısınız yoksa sözlükteki tanımına bakmaya mı çalışırsınız? Akıllı bireyler mutlaka yeni kelimenin anlamını ararlar. İş kurma teşebbüsleri ile ilgiliyseniz, belki siz de girişimci kelimesinin tanımını öğrenmek istersiniz. Siz de bir girişimci misin?

Girişimcinin spesifik bir tanımı vardır. Çoğu sözlüğe göre bir girişimci, gelişen ticari işletmeleri finanse eden veya başlatan bir işadamıdır. Temelde o işi başlatan finansını sağlayan kişidir. Bununla birlikte, kişinin yalnızca sermaye sağlaması, o kişinin girişimci olarak adlandırılması için yeterli değildir. Bazı şahıslar belirli bir ticari işletmeye yatırım yapmayı tercih eder ve başka birisinin tüm işletme faaliyetlerini üstlenmesine izin verir. Bu kişiler yatırımcılardır.

Bir iş girişimini finanse eden ve işleten herhangi bir kişi girişimci olarak adlandırılabilir. Bazı ekonomistlere göre bir girişimci, yeni bir ürün geliştiren, yeni bir üretim biçimi geliştiren ya da yenilikçi bir pazar yaratan kişidir. Genellikle girişimciler küçük bir işle başlarlar ve başarılı oldukları kanıtlanırsa iş yavaş yavaş gelişir. Öyleyse neden küçük işletmeler kuruyoruz? Biliyorsunuz ki küçük işletmeler az miktarda sermaye gerektirirken, büyük işletmeler büyük sermaye gerektirir. Günümüzde pek çok girişimci, uygun araştırma ve araştırmalara gerek kalmaksızın büyük işler yapma riski almaya istekli değil.

Bazıları bir girişimci olmanın doğumdan hemen sonra başladığını söylüyor. Çocuğun nitelikleri doğduğunda zaten kendisinde mevcut olduğu düşünülüyor. Bu tip kişiler imkansız olana ulaşmak isteyecekler ve içlerinde hedeflerine ulaşmak için büyük bir heyecan duyarlar. Dolayısıyla doğuştan bir girişimciyseniz, yeteneklerinizi ve niteliklerinizi devamlı geliştirmelisiniz. Elde etmiş olduğunuz niteliklerinizi başarı için yakın gelecekte kullanabilirsiniz. Yeni bir iş kurmak çok zor gelebilir, ancak girişimci için hiçbir şey imkansız değildir. Yenilik, yaratıcılık, liderlik, risk alma, tutkulu olma ve iç sesini dinleme başarılı bir girişimci olmanın anahtarlarından bazılarıdır. Bunlara sahipseniz hiçbir şey hedeflediğiniz pazarın en büyük isimlerinden biri olmanızı engelleyemez.

Günümüzde iletişim, kültür, bilim ve teknoloji vb. alanlarda bulabileceğiniz binlerce fırsat var. Tek yapmanız gereken, bu iş fırsatlarını tanımlamak ve bunları gerçek bir işletme haline getirmektir. Bununla birlikte iyi bir iş fırsatı seçmek dikkatli bir çalışma ve pazar araştırması gerektirir. Risk almayı bilen girişimciler bile iyi bir işe giriş yaptıklarından emin olmalılar.

Girişimci olmak heyecan verici olduğu kadar zorlayıcı bir iştir. Kendinize güveniyorsanız yapacağınız iş için sermayeniz, tutkunuz, yetenekleriniz varsa piyasaya yeni bir şeyler eklemekten çekinmeyin. Ayrıca, çoğu müşteri yeni şeyleri seviyor. Piyasayı inceleyin ve içeri girip girmeyeceğinizi görün. Fazla beklemeyin, karar verin ve girişimci olma yolunda ilk adımı atın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *