Online İş Planı-2

By |

Doğru bir iş planınız olduğunda, işletmenizin gelişimini takip edebilir ve doğru yolda olduğundan emin olmak adına takibini rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda finansal yatırımcıları veya diğer finansman türlerini bulmanız da kolaylaşır. Bunların yanı sıra işinizi adım adım takip edebilmek sizi psikolojik olarak da rahatlatacaktır.

Bildiğimiz gibi bir online işletme geleneksel bir işten biraz daha farklı bir şekilde işletilmektedir. En büyük farkı finansal, yönetim ve pazarlama detaylarının artan bir online pazarı yansıtması gerektiğidir. İnternet tabanlı bir iş için bir plan yazarken göz önüne almanız gereken birkaç temel noktaya hızlı bir şekilde değinelim.

– Bir iş özeti yazın

İşletmeniz yalnızca online çalışıyorsa web sitenizin tüm özelliklerini açıklamak için zaman ayırın. İşletmeyi kimin çalıştıracağı, siteyi kimin/neyin koruyacağı, müşteri desteğinin nasıl ele alınacağı, neyi teklif edeceğiniz, hedef kitleniz kim gibi soruları cevaplayın.

– Pazarlama stratejilerinizin ana hatlarını oluşturun

Kullanmayı planladığınız farklı reklam türlerini belirleyin. Online reklamları Google, Bing ve FaceBook gibi ağlarda kullanacak mısınız? Sosyal medya mı kullanacaksın? Basılı reklamlar, basın bültenleri, radyo veya TV spotları gibi daha geleneksel olan yöntemleri kullanmayı planlıyor musun? Ayrıca, fiyatlandırma planınız, ödeme seçenekleriniz ve ödeme süreciniz, müşteri yönetim sistemleri gibi şeyleri de dahil etmeniz gerekir.

– Ana hatlarıyla takımınızın rollerini belirleyin

İşinizde personel çalıştırmayı planlıyorsanız ekip üyelerinin rollerini açıklayın. Görevleri, görev tanımları, ne kadar alacakları, vereceğiniz yardımlar vb. konuları belirleyin. Yatırımcıların, almayı planlamış olduğunuz her personelin neden gerekli olduğunu anlamasını sağlayacak detayları verin. Bu kişilerin işinizin başarılı olması için gerekli olduğunu yeterince ayrıntılı şekilde yatırımcılara aktardığınızdan emin olun.

– İyi bir finansal plan oluşturun

Oluşturacağınız finansal plan, başlangıç sermayenizi, işletme maliyetlerinizi ve 6 ay, 12 ay, 2 yıl vb. dönemlerdeki kar tahminlerinizi kapsamalıdır. Bu plan, yatırımcıların veya borç verenlerin, yatırım getirilerinin ne olacağına dair fikir edinmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda da işinizin başarısını zaman içinde ölçmenize yardımcı olacaktır.

– İş programı hazırlayın

Programınızın mevcut, yakın gelecek ve uzun vadeli planınızı içermesi gerekir. Buna web sitenizin ne zaman tamamlanmış olacağı ne zaman faaliyete geçeceği gibi şeyler dahildir. İşletmenizi online olarak aktif ettiğiniz tarih genellikle bir başlama tarihi olarak anılır. İşe alım gerçekleşeceği zaman çalışan veya danışman için ödemeler yapılır. Ayrıca iş programınız ürünlerin piyasaya sürülmesi, içeriğin oluşturulması veya işletmenin sorunsuz çalışabilmesi için düzenli olarak tamamlanması gereken başka görevler de içermelidir.

– Bir yönetici özeti yazın

Son olarak iş planınızın kolay bir şekilde anlaşılmasını sağlayan, derinlemesine açıklamalar içeren bir yönetici özeti yazmalısınız. Özetiniz bölümlere ayrılmalı ve her bölüm kendi başlıklarına sahip olmalıdır. Bu, bilgi akışını okuyan herkesin gelişmeleri daha iyi takip edebilmelerini kolaylaştıracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *