Online İş Planı-4

By |

Online işinizi artık çok daha büyütmek istediğinizde daha önceki yazılarımızda bahsetmiş olduğumuz iş planı bunun en önemli parçasıdır. Her iş planı bazı ortak noktaları paylaşırken, online bir iş benzersizdir ve bu nedenle geleneksel bir işletme için biraz farklı görünebilir.

İş planınıza planlanan gelir kaynaklarınızı listeleyen bir bölüm eklemek önemlidir. Bu liste size, çevrimdışı bir işletmenin sahip olmadığı, birden fazla kaynaktan gelir üretebilmeniz için benzersiz bir fırsat sunar. Şimdi bunların bir kaçına bakalım;

İçerik Reklamcılığı

Web sitenizde içeriğe bağlı reklamlar göstermek, pek çok online işletmenin gelir akışına kolayca ekleyebileceği ilave bir gelir kaynağıdır. Ziyaretçiniz bir reklamı tıkladığında, önceden belirlenmiş miktarda gelir elde etmiş olursunuz. Bunun en popüler şekli Google AdSense reklamlarını görüntülemektir. Bu türden reklamları kendi web sitenize dahil etmeyi planlıyorsanız, planınıza bir kaynak olarak eklediğinizden emin olun.

Bir çok insan bu tür bir gelir işi hakkında tam bir bilgiye sahip olmadığından eğer finans arayışı içindeyseniz yatırımcıya bu gelir kaynağından nasıl gelir elde ettiğinizi iyi açıklamalısınız. Örneğin, günde 4000 sayfa görüntüleme sayısına ve etkin BGBM (Bin gösterim başı maliyet) i 20 TL olan bir web sitesine sahipseniz bu site yıllık yaklaşık 28.800 TL gelir sağlamanıza olanak tanır. Sektörünüz için ortalama BGBM’ye odaklanmak önemlidir. Anlattıklarımızı tam anlayamadıysanız endişelenmeyin, bununla ilgili olarak çok fazla ücretsiz bilgiye internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken BGBM veya İngilizce biliyorsanız CPM olarak arama yapmaktır. Google Adsense sayfasını incelediğinizde daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Programları

Fiziksel veya dijital ürünlerini bulabileceğiniz networkler vardır. Bu networklere üye olarak web sitenizin içeriği ile ilgili ürünlerin tanıtımını yapmak ayrı bir gelir kaynağıdır. Networke üye olduktan sonra size özel bir link oluşturursunuz ve tanıtmış olduğunuz ürünün linkini web siteniz içerisinde paylaşırsınız. Ürün satışı gerçekleştiğinde de komisyon kazanırsınız.

Çoğu online işletme sahipleri komisyonlar vererek ürünlerinin satılmasını isterler. Özellikle dijital ürünlerde komisyon ürünleri %50 gibi yüksek oranlarda olabilir. Komisyonların üründen ürüne göre farklılık göstereceğini unutmayın. Tanıtımını yapacağınız ürünü belirlemeli ve kaç tane satış yapabileceğinizi tahmin ederek ve tahmin edilen bu rakamı gelirinize dahil etmeniz gerekir.

Aynı zamanda başkalarının bir komisyon karşılığında ürün ve hizmetlerinizi tanıtmalarını sağlayacak kendi ortaklık programınızı da sunabilirsiniz. Ek harcamalar olmaksızın daha fazla müşteriye ulaşmak için harika bir yoldur. Ancak bunu planınızın reklam bölümüne dahil etmek daha iyidir.

Özetlemek gerekirse; iş planınızın yatırımcılar tarafından değerlendirilebilmesi için gelirinizi gerçek verilere dayandırmalısınız. Bunun için düşündüğünüz tüm gelir kaynaklarını iş planınıza dahil etmelisiniz. Daha fazla veri sağlayarak, daha iyi yatırımlar alabilirsiniz. Eğer yatırım almayı düşünmüyorsanız bile bu iş planını hazırlamak sizin gelir kaynaklarınızı daha net görmenizi sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *