Online İş Planı-5

By |

Bu yazımızda web sitenize trafik sağlama yöntemlerinden bahsedeceğiz ve bunu da iş planınıza dahil etmenizi isteyeceğiz. Mevcut trafik sağlama yöntemlerini anlamanız ve hangilerini planınıza dahil edileceğine karar vermeniz gerekir. Online iş planınız yine size bu konuda yardımcı olacaktır. Web sitenize nasıl trafik çekeceğinizi planlamanız başarı ve başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir. Yapacağınız plan web sitenize gelecek ziyaretçi sayısını etkileyecektir. Ziyaretçi web siteniz için hayati bir önem taşımaktadır çünkü ziyaretçi yoksa müşteri ve gelir de yok demektir.

Kullanabileceğiniz birkaç trafik kaynağını inceleyelim:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO, web sayfalarınızın arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması için yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmasıdır. Web sitenizin geliştirmenizi sağlar ve arama motorlarında üst sıralarda çıkarak daha fazla organik trafik almanızı sağlar. Başarılı bir SEO çalışmasının birçok tekniği vardır. Örneğin web sitenize anahtar kelimeler, meta etiketi, açıklama ekleme vb. SEO teknikleri düzgün kullanıldığında web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükselterek ve web sitenize çok sayıda ücretsiz trafik sağlar. SEO çalışmalarının sonuçlarının web sitenize yansıması  zaman alan bir süreçtir.

Banner Reklamı

Banner reklamları resim/görsel temellidir. Banner reklamcılığının amacı, web sitenizi tanıtmak ve daha fazla ziyaretçi çekmektir. Web sitenizi veya ürününüzü tanıtan bir banner/görsel hazırlarsınız ve bu banner ı reklam ağlarında veya başka web sitelerinde yayınlayarak kendi web sitenize trafik sağlarsınız. Doğru kullanıldığında küçük bir yatırım ile reklam yapmak için harika bir yol olabilir. Biraz çaba gerektirir ve görsel açıdan çekici reklamlar oluşturmanız gerekir. Oluşturduğunuz reklamların etkilerini test etmeli ve test sonucuna göre farklı görseller kullanmalısınız.

Çoğu reklam ağı hangi görselin etkili olduğunu,hangisinin olmadığını belirleyebilmenizi sağlayan kontrol panelleri sunarlar. Belirli test seçenekleri sağlayarak görselinizi takip etme işlemini daha kolay hale getirirler. Banner reklamları için Google AdWords ü kullanabilirsiniz. Hesabınıza girdikten sonra görüntülü reklam kısmını seçerek reklamınızı hazırlayabilirsiniz.

Tıklama Başına Ödeme Reklamı (CPC/PPC)

CPC çok hızlı hedeflenmiş trafik üretme potansiyeline sahiptir. Bu trafik sağlama yönteminde banner ınıza tıklandığında ücret ödersiniz. Reklamverenler  web sitelerinde sizin reklamlarınızı yayınlamayı kabul ederler. Reklamlar tıklandığında, web sitesi sahibine önceden belirlenmiş bir ücret ödersiniz. Bu yöntem son yazımızda anlatmış olduğumuz AdSense yönteminin tersi gibidir. Reklamlarınızı iyi takip etmeli ve dönüşümünü iyi analiz etmelisiniz.

Sosyal Medya Reklamı

Sosyal medya siteleri iki şekilde kategorize edilebilir. Facebook Twitter, YouTube ve LinkedIn gibi sosyal medya siteleri trafik üretme yöntemi olarak kullanılan en önemli web siteleridir. Sosyal medya kullanmanın en önemli özelliği insanların devamlı iletişim halinde olmalarıdır.Güncellemeler, fotoğraflar ve videolar gibi düzenli içerikler paylaşarak ziyaretçilerinizle devamlı iletişim halinde olmanız gerekir.  Ayrıca yorum ve sosyal paylaşımlar yoluyla da takipçileriniz ile etkileşime girmelisiniz. Sosyal medya ağlarında kendi reklamlarınızı oluşturarak web sitenize ziyaretçi sağlayabilirsiniz.

E-mail Reklamı

Online işlerde web sitenizde bir opt-in sayfası oluşturmak ve kişilerin e-posta adreslerini almak çok önemlidir. Bu tür izin temelli pazarlama ile ziyaretçilerinize faydalı içerikler gönderebileceğiniz gibi satış içerikli e-mailler de gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz e-mailler ile ziyaretçilerinizin tekrar web sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. E-mail pazarlama ile trafik sağlarken dikkat etmeniz gereken noktalar;  ilgili yasaları incelemek, izinli olan kişilere e-mailler göndermek ve spam (istenmeyen) e-mailler göndermemektir.

Paket Üzeri Reklam

Perakendeci olarak web sitenizin adresini tanıtmak için ambalajınızda kullanacağınız birçok fırsat bulunmaktadır. Ürün ambalajınızı, broşürlerinizi, kartvizitlerinizi, çantalarınızı vb. web sitenize trafik sağlamak için kullanabilirsiniz. Bu tür fırsatları değerlendirmek web sitenizin tanıtımı açısından ve web sitenize trafik sağlamanız yararlı olacaktır. Web sitenizi kurmadan önce sizden alışveriş yapan kişiler bir web sitenizin olduğunu bilmeyebilirler.

Kartvizitler

İster mağazadaki bir müşteri olsun, ister gönderdiğiniz bir sipariş olsun, her siparişte sipariş paketinin içerisine bir kartvizit koyun. Web sitenizin adresini içeren bir kartvizit web sitenize trafik sağlayacaktır. Kartvizitler pahalı değildir ve web sitenizi tanıtımına katkı sağlarlar.

Diğer Reklamlar

Basın bültenleri, gazeteler, dergiler, doğrudan posta broşürleri, broşürler, basılı kuponlar  web sitenizi tanıtmak için kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Bastırmış olduğunuz reklam ile müşterilerinize yalnızca web siteniz üzerinden erişebilecekleri özel bir teklif veya indirim kodu paylaşabilirsiniz.

Bu yöntemlerin hepsi çok etkilidir ve web sitenize trafik sağlamanıza yardımcı olabilir. Bu yöntemleri veya başka bir yöntemi kullanmayı planlıyorsanız kesinlikle online iş planınıza bunları dahil etmeyi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *