Sanal mağaza nedir? Sanal Mağaza & Dropshipping

By |

Sanal mağaza nedir ? Sanal mağaza, her türlü ürün ya da hizmetin, fiziksel bir mağazaya gerek olmadan, online olarak satışının yapıldığı websiteleridir. Yani bir firmanın, ürünlerini İnternet ortamında satışını yapabilmesi için hazırlamış olduğu websiteleri sanal mağaza denilmektedir. İster 3 tane ürün satılsın ister 3000 tane ürün satılsın, internette görmüş olduğunuz her bir e-ticaret sitesi sanal mağaza olarak adlandırılır. Günlük ihtiyaçlarımızı çevremizdeki mağazalardan karşılarken, online alışveriş de ihtiyaçlarımızı bu mağazaların websiteleri üzerinden karşılıyoruz. Bu websiteleri üzerinden yapılan alış-verişlere de online alışveriş diyoruz.

 

Online alışveriş, son yıllarda Türkiye’de de yaygın şekilde kullanılır hale geldi. Dünya geneline bakıldığında e-ticaret hacminin 2021 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 16 artması ve toplamda 4.5 trilyon dolara çıkması bekleniyor. E-ticaretin bu denli hızlı bir şekilde büyümesindeki en önemli etkenleri; insanların evlerinin veya ofislerinin rahatlığında alışveriş yapabiliyor olmalarıdır.

Sanal mağaza kurduğunuz zaman fiziksel bir mağazada olduğu gibi belirli bir bölgeye veya kitleye hitap etmezsiniz. Aksine bütün dünyaya hitap edebilme ve milyonlarca müşteriye ulaşma şansına sahip olursunuz. Kendi mahallenizde bir mağaza açtığınızda ulaşabileceğiniz müşteri sayısı mahalledeki kişi sayısı ile sınırlı kalacaktır. Ancak online bir mağaza açtığınızda tüm Türkiye’ye hatta İngilizce online bir mağaza açtığınızda Amerika, İngiltere, Kanada vb. dünyanın bir çok ülkesindeki müşterilere ulaşabilirsiniz.

Sanal mağaza fiziksel bir mağaza açmaktan çok daha az maliyetlidir. Sanal mağaza da ürünlerin görselleri,içerik bilgileri paylaşılır ve bunların satışının gerçekleştirilebilmesi için ödeme alt yapıları mağazaya entegre edilir. Siparişlerin gelmesi ile ürünler stoklardan tüketicinin adresine gönderilir. Sanal mağaza kurarak sahip olduğunuz ürünlerinizi geniş bir kitleye ulaştırarak kolaylıkla satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kendinize ait bir ürününüz yoksa ve sanal mağaza açarak e-ticaret yapmak istiyorsanız o zaman DROPSHİPPİNG ile tanışmalısınız 🙂 Dropshipping kendinize ait olmayan ürünleri kendi websiteniz üzerinden satışını yapabileceğiniz bir e-ticaret yöntemidir. Dropshipping yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için

https://www.satisortakligi.org/dropshipping-nedir-stoksuz-e-ticaret-nasil-yapilir/ yazımı okuyabilirsiniz.