ŞATIŞ ORTAKLIĞI(AFFILIATE MARKETING)&CPA NEDİR ?

By |

İnternetten para kazanmak konusunda dünyanın her bölgesinden milyonlarca girişimcinin uyguladığı internetten en çok para kazandıran yöntem olan satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi hakkında önceki yazımızda detaylı bilgiler paylaşmıştık (oku). Bu yazımızda satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi kazanç modeli olan CPA hakkında bilgiler paylaşacağız.

CPA Nedir ?

CPA İngilizce Cost Per Action kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Cost PerAction Türkçe’ye Eylem Başına Ödeme/Maliyet olarak çevrilir. CPA kazanç modelinde bir taraf ödeme alırken bir taraf ödeme yapacağı için ödeme yapacak taraf için maliyet olarak değerlendirilir. CPA kazanç modelinde de kazanç elde edebilmeniz için ziyaretçileri komisyon kazanacağınız websitesine yönlendirmeniz gerekmektedir. Ancak CPA modelinin satış ortaklığı(affiliate marketing)na göre avantaj sayılacak bir özelliği; yönlendirdiğiniz ziyaretçiler herhangi bir ürün almasa da sizin yine para kazanabiliyor olmanızdır. CPA hakkında daha fazla bilgi vermeden önce CPA kazanç modelini uygulayabilmeniz için bir blog/web sitesine sahip olmanız gerektiğini belirtelim.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini bir blog/web site sahibi olmadan da uygulayabiliyordunuz ancak CPA kazanç modelinin çalışma prensibi; sahip olunan blog/web sitesi üzerinden ziyaretçileri komisyon kazanılacak web sitesine yönlendirerek gelir elde etmek olduğu için bir blog/web sitenizin olması gerekiyor. Dolayısıyla CPA kazanç modelini uygulayabilmeniz için öncelikle bir blog/web site kurmanız ve kurmuş olduğunuz bu blog/web sitesinin ziyaretçi sayısının az olmaması gerekmektedir. Özetleyecek olursak; bir blog/web site sahibisiniz ve sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinize önerilerde bulunuyorsunuz ve onları başka bir web sitesine yönlendiriyorsunuz. Yönlendirdiğiniz web sitesine giden ziyaretçi sizin komisyon kazanabilmeniz için o sitede istenen işlemi yapıyorsa siz de komisyon kazanıyorsunuz. İstenen işlem ve verilen komisyon yönlendirdiğiniz web sitesine göre değişecektir.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi CPA kazanç modelinin uygulanabilmesi için ürünlerini satmak isteyen ürün sahipleri CPA networklerine kayıt yaptırarak ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak isterler. Bu ürün sahipleri genellikle sizin de tanıdığınız farklı sektörlerden firmalardır( Trendyol, Gold, Yemeksepeti..vb) Bu firmalar CPA network firmaları aracılığı ile ziyaretçi sayısı fazla olan blog/web sitelerinde kendi firmalarının reklamını göstermek isterler. Bu firmalar genellikle kurumsal firmalar oldukları için kendi markalarına zarar gelmesini istemezler. Bu nedenle CPA networklerine verdiği ilanlarında bazı kriterler de belirlemektedirler. Blog/web sitesinde bu firmaların reklamları yapacak kişiler bu kriterlere uymak zorundadır.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminde olduğu gibi siz CPA kazanç modelini uygulamak istediğinizde CPA networklerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemindeki gibi satış ortağı olmak kadar kolay değildir. Siz CPA networklerine başvuruda bulunursunuz ve blog/web siteniz incelenir hatta sizinle irtibata geçip bu işi nasıl yapacağınız hakkında sizden bilgi isteyebilirler. Eğer görüşmeniz sonucunda başvurunuz kabul edilirse siz de CPA kazanç modelini uygulayarak blog/web siteniz üzerinden para kazanmak için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. CPA networklerinde firmaların sizin yapacağınız çalışmaların hangilerine izin verdiklerini görebilirsiniz ve onların izin verdikleri yöntemleri uygulamak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminde size verilen bir linki internet üzerinden çok sayıda kişiye ulaştırmaya çalışarak yönlendirme yapıyordunuz. CPA kazanç modelinde satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminde uyguladığınız bütün yöntemleri uygulayabilirsiniz ancak satış ortağı olmak istediğiniz firmanın izin vermediği yöntemleri uygularsanız komisyonunuz hesabınıza yatmayacaktır. Hatta firma sizden şikayetçi olursa veya olmasa da CPA network firması üyeliğinizi iptal edecektir ve bir daha üyelik başvurunuzu kabul etmeyecektir.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi CPA kazanç modelinde blog/web sitenizden yönlendirdiğiniz ziyaretçinin o websitesinde yapacağı işlemin web sitelerine göre değişeceğini söylemiştik. Şimdi bunu biraz daha detaylı anlatalım; Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi kazançlarını araştırdığınızda PPA, CPL, PPL gibi ifadelerle karşılaşabilirsiniz. Bu ifadelerin neler olduklarına bir bakalım; PPA Pay Per Action kelimelerinin kısaltmasıdır ve Eylem Başına Ödeme anlamına gelmektedir. Yani bizim öğrenmiş olduğumuz CPA ile aynı anlamdadır. CPL Cost Per Lead kelimelerinin kısaltmasıdır Yönlendirme Başına Ödeme/Maliyet anlamına gelmektedir. PPL Pay Per Lead kelimelerinin kısaltmasıdır yine Yönlendirme Başına Ödeme anlamına gelmektedir. Yani CPA ile PPA, CPL ile PPL aynı anlama gelmektedir.

Bazı kaynaklar CPA kazanç modelini hem satış yapıldığında hem de yönlendirme yapıldığında kazanç olarak beraber tanımlamaktadır. Bazı kaynaklar CPA yı sadece satış yapıldığında kazanç,CPL yi sadece yönlendirme yapıldığında kazanç olarak ayırarak tanımladıkları için farklı anlatımlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Umarız bu açıklamalarımız sonucunda bu kavramların ne anlama geldikleri ile ilgili kafanızda bir soru işareti kalmamıştır.

İfadelerde yer alan Eylem ve Yönlendirme ne anlama geliyor şimdi onları öğrenelim;kazanç modelinde firmaların sizden istediği iki istek olabilir. Bunlardan birincisi sizin yönlendireceğiniz ziyaretçinin web sitesinden alış-veriş yapmasıdır. CPA kısaltmasındaki Eylem alış-verişi ifade etmektedir. Firmaların sizden isteyebileceği ikinci istek ise yönlendireceğiniz ziyaretçinin web sitesinde bulunan bir üyelik formunu doldurarak web sitesine üye olmasıdır. CPLkısaltmasındaki Yönlendirme ziyaretçinin üyelik formunu doldurmasını ifade etmektedir. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi CPA kazanç modelinin satış ortaklığı(affiliate marketing)na göre avantajı; yönlendirme yaparak para kazanabiliyor olmanızdır.

Yönlendirme yaptığınız ziyaretçi web sitesinde yer alan basit bir üyelik formunu(ad,soyad,email..vb) doldurarak o web sitesine üye olduğu zaman siz de komisyon kazanmış oluyorsunuz. Yönlendirme ile kazanacağınız komisyonlar firmalara göre farklılık gösterecektir ancak kafanızda bir şablon oluşması adına 0.5 TL – 10 TL aralığında komisyonlar kazanabileceğinizi söyleyebiliriz. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi çok kazançlı bir yöntemdir ve yönlendirdiğiniz ziyaretçinin sadece üyelik formunu doldurması size para kazandıracaktır.  Ayrıca bazı firmalar üyelik kazancına ilaveten ziyaretçinin yapacağı alış-verişten de size komisyon verebilmektedir.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi kazanç modellerinden CPA kazanç modeli blog/web site sahipleri için son derece yararlı bir kazanç modelidir. İnternetten para kazanmak adına satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini blog/web sitesi kurarak uygulayacaksanız CPA kazanç modelini de uygulamanız sizin daha fazla para kazanmanızı sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *