SATIŞ ORTAKLIĞI(AFFILIATE MARKETING)&NİŞ PAZARLAMA

By |

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulayarak para kazanma çalışmalarınızda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de hedef kitle seçimidir. Bildiğiniz gibi, satmak istediğiniz ürün her ne olursa olsun, satacağınız ürün ile ilgili bir hedef kitle belirlemeniz gerekmektedir. Siz ürününüzü bütün herkese satmayı mı hedefliyorsunuz yoksa belirli bir gruba satmayı mı hedefliyorsunuz ? Bunun kararını çalışmalarınızı yapmadan önce belirlemelisiniz. Bu yazımda pazarlama stratejilerinden Niş Pazarlama hakkında bilgiler paylaşarak sizin karar vermenize yardımcı olacağım.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile internetten para kazanmak isteyen bir çok girişimci genellikle en çok satılan ürünlerin neler olduğunu inceleyerek bunlardan birisini tercih eder ve o ürünün satışını yapmaya başlar. En çok tercih edilen ürünleri incelerken en fazla ziyaretçi çeken web sitelerini incelerler ve çok sayıda ziyaretçisi olan bir web sitesindeki ürünlerin çok satıldığını düşünürler. Bu yaklaşım sizin ürününüzü satmak için uygulayacağınız stratejinize göre doğru veya yanlış bir yaklaşım olabilir. Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile satışını yapacağınız ürünün hedef  kitlesi sadece bir grup değilse ne kadar çok insana ulaşabilirseniz o kadar çok satış yapabileceğiniz için bu yaklaşım doğru bir yaklaşım olabilir. Ancak sizin hedef kitleniz belirli bir grup ise çok sayıda insana ulaşmanızın bir önemi olmayacak sadece odaklı bir çalışma yaparak hedef grubunuza ulaşmaya çalışacağınız için bu yaklaşım doğru bir yaklaşım olmayabilir.

Şimdi satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile pazarlama stratejileri hakkında biraz daha detaylı bilgiler vereyim. Pazarlama stratejileri genel olarak iki grupta incelenir; bunlardan birincisi Kitlesel Pazarlama(Mass Marketing) dır, ikincisi ise Niş Pazarlama(Niche Marketing)dır. Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini kullanarak kitlesel pazarlama stratejisini uygulamak isteyen girişimciler toplumun bütün kesimine hitap edebilmek için herkesin tercih edebileceği ürünleri seçerek geniş bir kitleyi kendilerine hedef kitle olarak belirlerler. Kitlesel pazarlama stratejisi ile satılan ürünler toplumun büyük çoğunluğunun ortak ihtiyacı olan ürünlerdir.(Örn: Ayakkabı, Saat vb) İhtiyaç duyulan bu ürünlerin satışını yapan birçok insanın olması rekabeti arttırmaktadır. Dolayısıyla satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini kullanarak kitlesel pazarlama stratejisini uygulamak istiyorsanız, girişimciler arasında büyük bir rekabettin var olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Birçok alternatifin olması tüketicilerin yararına olan bir durum iken sizin gibi girişimciler için bir dezavantaj olabilmektedir.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile kitlesel pazarlama stratejisini uygulamak, rekabetin çok olması nedeniyle, size mantıklı gelmeyebilir. Ancak unutmayın ki rekabetin olduğu yerde başarı da vardır. Rekabeti kötü bir şey olarak değerlendirmeyin; rekabetin olduğu yer de potansiyel de vardır. Bu potansiyelden yararlanabilmek sizin yeteneğinize kalıyor. Yapacağınız çalışmalarınız ve satışını yapacağınız ürün kalitesi sizin başarı oranınızı etkileyen en önemli unsurlar olacaktır. Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile uygulanan ikinci pazarlama stratejisi Niş Pazarlama dır. Niş pazarlama stratejisini uygulamak isteyen girişimciler herkesin tercih edebileceği ürünleri seçerek geniş bir kitleye hitap etmek yerine kullanım alanı itibari ile daha dar olan bir alanda insanların özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünleri tercih ederler.

Niş pazarlama odaklı bir pazarlama stratejisi olup,  özel bir ürüne veya hizmete ihtiyacı olan hedef kitlenin tespit edilerek onların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile niş pazarlamanın kitlesel pazarlamadan farkı, pazarının dar olması ve odaklı olarak belirli bir kitleye hitap ediyor olmasıdır. Kitlesel pazarlama stratejisinde genel ihtiyaçlar düşünülerek hedef belirleme çalışmaları yapılırken niş pazarlamada belirli bir hedef kitle belirlenir ve o hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapılır. Bu kişilerin ihtiyaçları olan ürünler pazarda zor bulunan veya özel niteliklere sahip olan ürünler olduğu için her yerden karşılanamaz. Kendi ihtiyaçlarını var olan pazarda bulamayan ihtiyaç sahipleri niş pazarın potansiyel müşterileridir.

Niş pazarlama veya Kitlesel Pazarlama stratejisini uygulamadan önce satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini tamamen anlamış olmanız gerekmektedir. Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile niş pazarlama birçok girişimcinin uyguladığı bir stratejidir. Niş pazarlama stratejisinin en önemli avantajı, ihtiyaç sahipleri aradıkları ürünü her yerde bulamadıkları için sizin onlara sunmuş olduğunuz ürünü almaya istekli olmalarıdır. Kitlesel ve niş pazarlamayı daha iyi anlayabilmeniz adına bir örnek verelim, Otomobil üreten iki firma düşünelim. Birinci firma her rekten otomobil üretirken ikinci firma sadece sarı renkte otomobil ürettiğini düşünelim. Her rekten otomobil üreten firma toplumun herkesimine hitap etmek isteyerek kitlesel pazarlama stratejisi uygularken sarı renkte otomobil üretimi yapan firma sadece sarı renk otomobil almak isteyen insanlara hitap etmek isteyerek niş pazarlama stratejisi uygulamıştır.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulayarak kitlesel pazarlama ile satışı yapılan ürünleri inceleyerek onlar arasından da kendinize niş pazarlama yapabileceğiniz ürünler seçebilirsiniz. Niş pazarlamadaki potansiyel müşteri sayısı kitlesel pazarlamadaki potansiyel müşteri sayısına göre daha az olması niş pazarlama da daha az satış yapacağınız anlamına gelmez. Niş pazarlamadaki potansiyel müşteriler sizin ürününüzü almak için daha çok istekli oldukları için satış oranlarınız kitlesel pazarlamaya göre daha yüksek olacaktır. Ayrıca niş pazarlamadaki rekabet oranı kitlesel pazarlamada var olan rekabet oranına göre daha düşük olacaktır.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile internetten para kazanmak istiyorsanız bahsettiğim bu iki stratejiden birisini tercih etmelisiniz. Niş pazarlama stratejisinin daha avantajlı olduğunu ve doğru bir hedef kitle tespiti ile güzel kazançlar elde edebileceğinizi söyleyebilirim. Var olan niş pazarları araştırarak fikir edinebilir ve siz de yeni niş pazarlar yaratabilirsiniz. Araştırmalarınız sonucunda birden fazla niş pazar bulabilir ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Satış ortaklığı(affiliate markteing) yöntemi ile niş pazarlama stratejisini uygulayarak kendi müşteri portföyünüzü oluşturarak onların sizin devamlı müşterileriniz olmasını sağlayabilirsiniz. Satışını yapmış olduğunuz ürün hedef kitlenizdeki potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabildiği sürece sizde güzel kazançlar elde etmeye devam edersiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *