SATIŞ ORTAKLIĞI / AFFILIATE MARKETING PARA KAZANDIRIYOR MU ?

By |

Satış ortaklığı(affiliate marketing) internetten para kazanmak konusunda en çok uygulanan yöntem olması nedeniyle son yıllarda bir çok girişimcinin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Sayfama ulaşarak yazımı okuyor olmanızdan sizin de internetten para kazanmak isteyen bir girişimci olduğunuzu tahmin edebiliyorum ve internetten para kazanmak adına doğru bir başlangıç yapacak olduğunuz için sizi tebrik ediyorum.

İnternetten para kazanmak için yapacağınız çalışmalarınıza satış ortaklığı(affiliate marketing)yöntemini öğrenerek başlamanız size büyük avantaj sağlayacak ve hedeflediğiniz başarıya daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacaktır. İnternetten para kazanmak adına yaptığınız araştırmalar sonucunda bir çok yöntemin olduğunun farkına vardığınızı tahmin ediyorum. Bu yöntemler içerisinde size en çok para kazandıracak olan ve sadece Türkiye’de değil bütün dünya’da en çok kullanılan yöntem olan satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminin detaylarını bu yazımda  sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle kelime anlamını öğrenerek başlayalım; Satış ortaklığı İngilizce bir ifade olan Affiliate Marketing’in Türkçe karşılığıdır. Bu yöntemin temeli, adından da anlaşıldığı üzere, ortaklığa ve satış üzerinden karşılıklı kazanca dayanmaktadır. Günümüzdeki ticareti düşünecek olursak; ticaretin olabilmesi için  bir ürün ve ürün sahibinin, bu ürünü satmak isteyen kişilerin ve bu ürünü almak isteyen kişilerin olması gerekmektedir. İnternetten satış yapmak için de aynı kural geçerlidir ancak, bizim için avantaj olan, önemli bir farkı vardır.

Bildiğimiz ticarette bir ürünü pazarlamak istiyorsanız o ürünü önce üreticiden almanız gerekmektedir. İnternetten satış yapmak için satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini seçerseniz satmak istediğiniz ürünü satın almadan satabilme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu yöntemi diğer bütün yöntemlerden ayıran en önemli özellik; hiç tanımadığınız bir kişinin ürününü satın almadan -sadece satış ortağı olarak- ürünü pazarlayıp ürün sahibinden satış başına komisyon kazanabiliyor olmanızdır. Sistemin nasıl işlediğini daha iyi anlayabilmeniz için gerçek hayattan bir örnek vererek açıklayayım. Emlakçılık bildiğimiz üzere komisyon üzerine yapılan bir iştir ve emlakçı pazarlamak istediği bir ürünü(ev/arsa..) satın almaz ancak o ürünü sattığı zaman başlangıçta belirlenen komisyonu kendisi kazanır. Satış ortaklığı(affiliate marketing)nda da temel mantık emlakçılığa benzemektedir ve komisyon üzerine kurulmuştur.

Örneğimizdeki ticareti evini satmak isteyen bir kişi (A), ev almak isteyen bir kişi (B), bir aracı kurum (C), aracılık yaparak komisyon kazanmak isteyen kişi(D) olarak adlandıralım. A kişisi C kişisine giderek bir evim var bu evimi satmak istiyorum ve evimi satan kişiye % xx komisyon veriyorum diyor. Ve bu A kişilerinden yüzlerce, binlerce olabiliyor(A1,A2,A3….A10000). D kişisi C kişisine giderek ben senin elinde olan evleri satarak komisyon kazanmak istiyorum diyor ve listedeki evlere bakıyor. Aynı şekilde D kişisinden de yüzlerce, binlerce olabiliyor(D1,D2,D3…..D10000)-Bu arada D kişisi siz oluyorsunuz- D kişisi C kişisinin elindeki evlerden istediğini seçiyor ve seçtiği evi B kişine(lerine) pazarlamaya başlıyor. Evi B kişisine sattığı anda % xx komisyon kazanıyor. Kafanızda bir şablon oluşması için bu şekilde bir örnek vermek istedim. Şimdi bu örneğin satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemde nasıl işlediğini anlatayım ve sizin daha iyi anlamanızı sağlayayım.

Satış ortaklığı(affiliate marketing)nı oluşturan 4 temel unsur vardır.

1-    Satıcı(lar)

2-    Aracı Firma(lar)

3-    Satış ortağı(ortakları)

4-    Müşteri(ler)

Satıcı satmak istediği ürününü Aracı Firmanın sağlamış olduğu platforma kayıt ettirir. Bu aracı firmalar hizmet sağlayan websiteleridir(Örn : Clickbank.comOdaklı Pazar ) Satış ortakları bu aracı firmalara üye olarak(Çoğu ücretsizdir) firmalarda yer alan ürünleri inceleyerek istediği ürüne satış ortağı olmak için aracı firmanın sağlamış olduğu satış ortağı ol butona basarak kendisi için özel üretilen linke sahip olur. Bu link sadece o kişiye aittir ve bu link üzerinden alış-veriş yapıldığı zaman komisyon o kişinin hesabına yatar. Satış ortağı kendisine ait olan bu linki internet üzerinden yapacağı pazarlama çalışmaları( website/blog kurmak, reklam vermek, e-mail pazarlama…vb) ile müşterilere satış yapmaya çalışır. Müşteri bu link üzerinden ulaştığı ürünü beğenir ve satın alırsa satış ortağı başlangıçta belirlenen komisyonu kazanmış olur.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminde anlatmış olduğum satış ortağı siz oluyorsunuz. Aracı firmalardan internetten satış yapmak istediğiniz bir ürünü seçerek o ürünün sizin için özel hazırlanmış linkine sahip oluyorsunuz. Sahip olduğunuz bu linki ne kadar çok kişiye ulaştırabilirseniz komisyon kazanma şansınızı o kadar arttırmış oluyorsunuz. Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini kullanarak sadece Türkçe ürünlerin değil İngilizce ürünlerin de pazarlamasını yapabilirsiniz. Türkiye’nin nüfusu ile İngilizce dilini kullanan ülkelerin nüfusunu karşılaştırdığınızda; İngilizce bir ürünü pazarlamanın ne kadar büyük bir avantaj olduğunu siz de anlayabilirsiniz.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminde dijital ürünlerin pazarlaması daha fazla yapılmaktadır ancak fiziksel ürünlerin pazarlamasını da yapabilirsiniz. Dijital ürün sahipleri satış ortaklarına % 70-75 gibi çok büyük komisyon oranları verebilmektedirler. Bunu neden ve nasıl yapıyorlar diye bir soru aklınıza gelmiş olabilir. Onu da açıklayayım; fiziksel bir ürünü satmak isteyen bir üretici ürünü pazarlamak için mağaza, personel, reklam, nakliye, depo, elektrik, su, sigorta vb. birçok şey için para harcar ve bu da kar oranını düşürür. Ancak dijital bir ürün (Ör: ebook, software, websitesi ) sahibinin hiçbir gideri olmadığı için gerçekleştirdiği satışın tamamı kar olabilmektedir. Bu nedenle dijital ürün sahipleri satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini kullanarak kendilerine satış ortağı bulmak isterler. Kendi ürünlerinin daha fazla tercih edilmesi ve daha fazla satış yapabilmeleri için de satış ortağına yüksek oranlarda komisyonlar verebilmektedirler. Fiziksel bir ürün sahibi en fazla %20-25 bir komisyon verebilirken dijital bir ürün sahibi %70-75 komisyon verebilmektedir.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) hem satıcılar için hem de internetten satış yapmak isteyen satış ortakları için son derece yararlı bir yöntemdir. Karşılıklı Kazan-Kazan sistemine dayanmaktadır ve aracı firmalar sayesinde satıcı ve satış ortağı birbirini tanımadan kazandığı paraları kendi hesaplarında görebilmektedirler. Aracı firmalar hem satıcıdan hem de satış ortağından belirli bir miktar da komisyon alarak bu hizmeti sunmaktadırlar.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini bir sistem olarak ifade edecek olursam bu sistemin en önemli parçası aracı firmalardır. Bu firmalar satıcı ve satış ortağını buluşturur ve her ikisinin hakkını da korumayı amaçlayarak hizmet vermektedirler. Satışı yapılan bir ürünü satın alan kişi parasını aracı firmanın hesabına yatırmış olur. Aracı firma her ay belirli dönemlerde hem satıcının hem de satış ortağının hesabına ürün satışından elde ettikleri kazançları yatırır. Siz satış ortağı olarak aracı firmanın size sağlamış olduğu ekrandan linkinize kaç kişinin tıkladığını, hangi gün tıkladığı vb. ayrıntıları görerek satışlarınızı takip edebilirsiniz. Ayrıca bir ürünün satış ortaklığını yapabileceğiniz gibi birden fazla ürünün satış ortaklığını da yapabilirsiniz. Bu konu da herhangi bir sınırlama yoktur. Daha fazla kazanmak isterseniz daha fazla ürünün satış ortaklığını yapabilirsiniz.

İnternetten satış yapmak isteyen bir girişimci olarak satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum ve internetten para kazanmak için yapacağınız tüm çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Kısa süre içerisinde internetten satış yaparak güzel kazançlar elde etmenizi temenni ederim.

Bol kazançlar dilerim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *