SATIŞ ORTAKLIĞI(AFFILIATE MARKETING) YÖNTEMI ILE NE KADAR KAZANIRIM

By |

Sadece Satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminde değil yaptığımız bütün işlerde başarılı olabilmemiz ve yaptığımız işten ne kadar gelir elde edeceğimiz bizim kişilik özelliklerimiz ve yeteneklerimizle alakalıdır. Sadece iş olarak değil okul hayatımızı da düşünürsek aynı sınıfta aynı dersleri gören, aynı kitapları okuyan iki öğrenciden birisi çok başarılı olabilirken diğeri sınıfı zor geçebilmekte hatta sınıfta kalmaktadır. İnternetten para kazanmak konusu da gerçek hayattaki iş hayatı ile aynıdır. Ancak bu yöntemin size sağladığı bir takım avantajlar vardır.

Satış Ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulayarak elde edeceğiniz gelirin gerçek hayattaki yaptığınız işten elde ettiğiniz gelirden daha fazla olacağını söyleyebilirim. Bu yöntemi uygulayarak elde edeceğiniz gelir kesinlikle daha fazla olacaktır diyemiyorum çünkü ne iş yaptığınızı ve ne kadar kazandığınızı bilmiyorum. Ancak size kesin olarak söyleyebileceğim şey; gerçek hayatta yaptığınız iş için harcadığınız zamanı ve emeği(hatta daha azını) satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulamak için harcadığınızda gerçek hayatta kazandığınız gelirden daha fazlasını elde edebileceğinizdir.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminin size ne kadar para kazandırabileceğine geçmeden önce internetten para kazanmak konusunda biraz daha bilgi paylaşayım. Bildiğiniz gibi daha çok  insana ulaşarak daha çok para kazanmak isteyen bir çok kişi/firma internette yer alıyor ve internetten satış yapıyor. İnternetten satış yapmak hem milyonlarca insana ulaşabilme imkanı sağlıyor hemde gerçek hayatta karşılaşılan bir çok giderin(iş yeri,personel,depo..vb) kişinin/firmanın kasasında kalmasını sağlıyor. İnternetten satış yapmak isteyen kişiler/firmalar kendi ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırabilmek için ürünlerini pazarlamak isteyen kişilere belirli komisyonlar veriyorlar. Vermiş oldukları bu komisyonlar karşılığında kişiler/firmalar daha fazla ürün satmış olurken ürünü pazarlayan kişiler de gelir kazanmış oluyor.

İnternetten satış yapmak isteyen kişiler/firmalar ile belirli ürünleri satarak komisyon kazanmak isteyen kişileri bir araya getiren firmalara satış ortaklığı firmaları/networkleri denilmektedir. Bu firmalar/networkler aracılığı ile ürün satmak veya ürün satarak komisyon kazanmak satış ortaklığı(affiliate marketing) yönteminin temelini oluşturmaktadır. Sizin de bildiğiniz üzere anlatmış olduğumuz bu olay gerçek hayatta da gerçekleşiyor ve aracı/komisyoncu olarak bilinen kişiler sattıkları ürün karşılığında gelir elde ediyor. Ancak internet ortamında satılan ürünlerin çoğunluğu gerçek hayatta var olan fiziksel ürünler değil dijital ürünlerdir. Dijital ürünlerin download (bilgisayara indirmek) edilebilir olması, ürün sahibine herhangi bir maliyeti olmaması, nedeniyle ürün sahipleri ürünlerini satan kişilere yüksek oranlarda komisyon verebilmektedir. Satış ortaklığı(affiliate markting) yöntemi ile internet üzerinden satışını yapacağınız dijital ürünlerden yüksek komisyonlar(örn: %70-75) kazanabilirsiniz.

Şimdi satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulayarak internetten ne kadar para kazanabileceğinize bir bakalım. İnternetten satış yapmak için bir ürün seçmeniz gerekecek ve seçeceğiniz bu ürünün dijital bir ürün olmasının sizin için büyük bir avantaj olacağını unutmayın. Satış ortaklığı firmaları/networklerinden birisine üye olarak internetten satış yapmak istediğiniz bir ürünü seçtiğinizi düşünelim. Seçmiş olduğunuz ürünün fiyatı 50 TL olsun ve ürün sahibi satış ortaklarına %50 komisyon veriyor olsun. Belirlemiş olduğumuz bu varsayımlara göre siz yapmış olduğunuz satış başına 25 TL kazanç elde edeceksiniz. Seçmiş olduğunuz ürünü satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile internette pazarlamaya başladığınızı varsayalım ve yapacağınız satışlar ile elde edeceğiniz gelirleri bir tablo üzerinde gösterelim:

kazanc-tablo-satis_ortakligi

Yukarıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulayarak sadece bir ürünün satışından Türkiye şartları için hiç azımsanmayacak kazançlar elde edebilmektesiniz. Belirttiğimiz gibi tablodaki değerler sadece bir ürünün satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile satışından elde edilen ortalama rakamlardır. İnternetten satış yapmak için istediğiniz kadar ürün seçebilir ve bu ürünlerin satış ortağı olabilirsiniz. Satış ortağı olduğunuz ürünler için ayrı ayrı çalışmalar gerçekleştirerek daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Tabloda yer alan yıllık kazanç miktarlarını siz de kazanıyor olabilirsiniz. Ancak satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulamanız maaşlı bir işte çalışarak kazanabileceğiniz paraları daha kısa sürede kazanmanızı ve maaşlı bir işte çalışarak kazanamayacağınız paraları kazanmanızı sağlayacaktır. Her gün düzenli olarak 2-3 saatlik bir çalışma ile bir kaç ay içerisinde asgari ücret miktarında para kazanabilirsiniz. Çalışmalarınız belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra artık siz işi öğrenmiş olacak ve internetten para kazanmak sizin için daha kolay olacak.

Satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile ne kadar para kazanabilirim sorusunun kesin bir cevabı olmadığının siz de farkına varmışsınızdır. Kazanç miktarı sizin çalışmanıza, ziyaretçi sayısına, alışveriş tutarına, reklam kampanyasına vb. bağlı olarak değişecektir ancak bir sınırı yoktur. Tablodan örnek vermek gerekirse günde 1 ürün satarak aylık 750 TL kazanabileceğiniz gibi günde 5 ürün satarak aylık 3500 TL kazanabilirsiniz. Bir çok girişimci satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulayarak kendilerine ek gelir sağlamaktadırlar. Özellikle Türkiye’de alınan maaşlar insanları tatmin etmediği için bir çok çalışan çalıştığı işine devam ederek bir yandan da satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemi ile internetten para kazanmaktadır.

Siz de kendinize ek gelir yaratmak istiyorsanız internetten en çok para kazandıran yöntem olan  satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulamanızı tavsiye ediyorum. İnternetten para kazanmak için uygulayabileceğiniz diğer yöntemlere göre satış ortaklığı(affiliate marketing) yöntemini uygulayarak daha kısa sürede daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *