SATIŞ ORTAKLIĞI TÜRLERİ

By |

Satış ortaklığı konusunda her geçen gün daha fazla insanın bilinçlenmesi nedeniyle satış ortaklığı giderek popülerlik  kazanmaktadır. Satış ortakları kadar reklam verenler de satış ortaklığının kendileri için yarar sağladığının farkına vardı. Satış ortaklığı reklam verenlere kendi ürünlerini düşük maliyet ile reklam yapma imkanı sunmaktadır. Satış ortakları da satış ortaklığını para kazanmak için kolay bir yol olarak görmektedir. Hem para kazanmaktalar hem de kendi web sitelerini geliştirmek için eğlenceli bir şeyler yapmaktadırlar.

Son zamanlarda satış ortaklığının popülaritesinin artması ile insanların satış ortaklığına bakış açısında da büyük değişiklik olmuştur. Günümüzde bir çok reklam veren ve satış ortağı satış ortaklığını alternatif bir kazanç metodu olarak değerlendirmemektedir. Reklam verenler ve satış ortakları reklamların pazarlanmasının ve ek gelir kazanmanın ana metodunu satış ortaklığı olarak değerlendirmektedir. Diğer insanlar gibi sizin de aklınıza satış ortaklığı hakkında sorular gelmiş olabilir. Örneğin ne tür satış ortaklığı programı tercih edilmeli, bütün satış ortaklığı programları aynı yararı sağlar mı veya diğer programlardan daha fazla yarar sağlayacak programlar var mı ? gibi sorular sizin aklınıza da gelmiş olabilir.

Satış ortaklığı’nın farklı türleri vardır ve bu türler belirli kategorilere ayrılmaktadır. Temel olarak satış ortaklığı programları CPC( Cost Per Click ) ve CPA( Cost Per Action ) olarak iki başlıkta sınıflandırılmaktadır. CPC : Tıklama Başına Maliyet CPA : Performans/Eylem Başına Maliyet anlamlarına gelmektedir. CPA da bulunan A harfi Action in Türkçe karşılığıdır. Action performans olarak değerlendirildiğinde CPP olarak da yazılmaktadır. Ancak en yaygın kullanılma şekli CPA dir. C harfi Cost un Türkçe karşılığıdır. Cost maliyet anlamına gelmekte ve bazı networklerde İnglizce ödeme anlamına gelen Pay in kısaltması olan P harfi ile ifade edilmektedir. (PPC / PPP )

Cost Per Click / Cost Per Action

CPC özellikle küçük web site sahipleri olan satış ortakları için en kolay para kazanma ve en popüler yoldur. Ziyaretçi reklam verenin reklam banner ını veya text reklamını tıkladığı zaman satış ortağı para kazanır. Paranın satış ortağına ödenmesi için ziyaretçinin reklam verenin sitesinden bir alış veriş yapıp yapmamasına bağlı değildir. Buna karşı olarak CPA satış ortaklığı türünde satış ortağının para kazanabilmesi için ziyaretçinin reklam verenin sitesinde bir eylem gerçekleştirmesi gerekmektedir. İstenilen bu eylem bir ürünün satın alınması veya bir form doldurularak üye olunması olabilir. Bu nedenle CPC den gelen kazanç CPA den gelen kazanca göre daha düşük olmaktadır. CPA satış ortaklığı hem reklam veren hem satış ortağı açısından daha karlı olarak değerlendirilmektedir.

Benzer şekilde CPA satış ortaklığı da kendi içerisinde iki kategoriye ayrılmaktadır ; CPS ve CPL. CPS( Cost Per Sale) : Satış Başına Maliyet, CPL( Cost Per Lead ) : Üyelik Başına Maliyet anlamına gelmektedir. CPS satış ortaklığında ziyaretçi reklam verenin web sitesinde ürün satın aldığında satış ortağı para kazanmaktadır. CPL satış ortaklığında ziyaretçi reklam verenin web sitesinde bulunan bir başvuru formunu veya reklam veren tarafından sağlanan ilgili formu doldurduğunda satış ortağı para kazanmaktadır. CPL satış ortaklığı genellikle finans ve sigorta şirketleri tarafından tercih edilmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *