SATIŞ ORTAKLIĞINDA BAŞARI – 5 NITELIK

By |

Satış ortaklığı konusunu daha önce belki duymuş olduğunuz bir cümle ile açıklamaya çalışalım. Şu cümleyi daha önce duymuş olabilirsiniz; “Cennette hizmet etmektense cehennemde hükmetmeyi tercih ederim.” Bu cümle Şeytanın Avukatı filminde kullanılmış olan bir replik aslında. Bunun satış ortaklığı ile ne alakası var diye bir düşünce aklınıza gelmiş olabilir. Şöyle  açıklayalım; çalıştığınız işyeri dışarıdan çok güzel görünebilir, belki olanakları da iyidir ancak her ne kadar çalışırsanız çalışın belirli bir maaş karşılığında orada çalışmaktasınız ve çalıştığınız kuruma hizmet etmektesiniz. Ancak kendi işinizi yaptığınızda dışarıdan ne kadar kötü gibi görünse de size sabit bir gelir sağlamayacak olsa da kendi hayatınıza hükmetmiş olmaktasınız. Ve daha da önemlisi ÖZGÜRLÜK mertebesine ulaşmış olacaksınız.

Satış ortaklığı yöntemi ile para kazanmak istiyorsanız sizin zihninizde de buna benzer bir düşünce olmalı. Yani özgürlüğünüze kavuşmayı aklınıza koymalısınız. Satış ortaklığının popüler olmasının en önemli nedenlerinden birisi; patronunuzun olmamasıdır. Bu iş’te klasik 08:00 – 17:00 veya 09:00 – 18:00 mesai saatlerine takılıp kalmak zorunda değilsiniz. Bir projeyi son bitirme zamanı(deadline)na kadar bitirmek gibi bir derdiniz olmaz. Satış ortaklığında patron sizsiniz ve ne zaman çalışmak isterseniz o zaman çalışırsınız. Ancak satış ortaklığında başarılı olabilmek için gerekli olan niteliklerin farkında olmanız gerekmektedir.

Peki satış ortaklığında başarılı olabilmek için gerekli olan nitelikler nelerdir? Düşündüğümüz zaman ihtiyacınız olan bir çok nitelik olabilir ancak biz en önemli olan 5 tanesini sizlerle paylaşacağız. Bu nitelikler satış ortaklığında yüksek başarılara ulaşmanıza yardımcı olacak. Bizim belirtmek istediğimiz en önemli ilk nitelik, sadece satış ortaklığında değil her alanda geçerli olan, istekli olmak tır. Yeni bilgiler öğrenmek ve gerçek hayatta öğrendiklerini uygulamak için istekli olmalısınız. Ticaret hayatının püf noklarını öğrenmek için daha fazla istekli olmalısınız. Başarınız, ticaretin işleyişi hakkında ne kadar çok şey bildiğinize ve bildiklerinizi ne kadar iyi uygulayabildiğinize bağlı olarak değişecektir.

İkinci nitelik olarak belirtmemiz gereken konu zaman ve emektir. Her işte olduğu gibi başarılı olabilmeniz için satış ortaklığı konusuna da zaman ve emek harcamaya hazır olmalısınız. Yaptığınız işten nasıl bir sonuç alacağınız belli olmayabilir, bazen sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir ancak siz sebat etmeli ve çalışmaya devam etmelisiniz. Beklediğiniz sonuca ulaşmanız belki aylarınızı alabilir ama siz vazgeçmeden azimle çalışmalısınız. Unutmayın ki kazananlar asla vazgeçmezler  ve vazgeçenler asla kazanamazlar.

Eğer bir hedefiniz ve almış olduğunuz bir kararınız yoksa her yöne gidebilir ve bir sonuca ulaşmadan çalışmalarınızı bırakabilirsiniz. Başarılı olmak için satış ortaklığı alanında gerçekleştirmek istediğiniz bir hedefiniz ve çalışmak için gerekli azminiz olması gerekmektedir. Ayrıca sizi hedefinize götürecek ve aklınıza geldiğinde sizi motive edecek bir nedeninizin olması gerekmektedir. Bu neden bir araba almak, bir ev almak, insanlara yardım etmek, çocuğumu özel okulda okutmak.. vb nedenler olabilir. Satış ortaklığı yöntemi ile para kazanmak için nedeniniz ne olursa olsun onu düşündüğünüzde sizi heyecanlandırması gerekmektedir. İçinizde bir heyecan olmalı ki karşılaştığınız zor durumlarda bu heyecanınız sizi motive etsin ve çalışmalarınıza devam etmenizi sağlasın. Üçüncü niteliği güçlü bir kararlılığa sahip olmakolarak tanımlıyabiliriz. Bu kararlılığı sağlayacak olan şeyler de hedefiniz ve hedefinize ulaşma nedeniniz olacaktır.

Yaptığınız iş ne olursa olsun kişisel disiplin(öz disiplin) başarıda olmazsa olmazdır. Satış ortaklığı işi de diğer işlerden farklı değildir ve başarılı olmanız için öz disiplin şarttır. İlk günkü kararlılığınızla her gün çalışmak için kendinizi disipline sokmalısınız. Eğer bunu yapabilirseniz başarılı bir satış ortağı olmamanız için hiçbir neden yoktur. Dördüncü nitelik disiplinli olmaktır.

Kötümserler fırsatlar kapıyı çaldığında sesten şikayet edenlerdir. Umarız siz onlardan değilsinizdir. Başarılı olmak için pozitif bakış açısına sahip olmak bir gerekliliktir. Her ne yapıyorsanız yapın kötü düşünceleri bir tarafa atın ve yaptığınız işe karşı daima pozitif düşünceler ile yaklaşın. Pozitif düşünceler ile yaptığınız işi yapmak sizi başarıya ulaştıracak en önemli etkenlerden birisi olacaktır. Son ve beşinci niteliğimiz pozitif olmak tır.

Belirtmiş olduğumuz 5 Niteliği özetlemek gerekirse;

  1. İstekli Olmak
  2. Zaman ve Emek
  3. Güçlü Bir Kararlılığa Sahip Olmak
  4. Disiplinli Olmak
  5. Pozitif Olmak

Eğer bir başarı için bir arzunuz varsa ve heyecan duyuyorsanız hayallerinizin gerçekleşmesi için bir an önce harekete geçin. Hiç kimse başarı için sizi durduramaz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *