SEO Nedir?

By |

SEO; İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu dur. Kısaca tanımlamak gerekirse SEO, organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize gelen trafik(ziyaretçi) miktarını ve kalitesini artırmaya yönelik yapılan teknikler ve taktiklerdir. SEO tanımının detayına girmeden önce arama motoru nedir? diye soranlar için kısaca arama motorunun tanımını da yapayım. Arama motoru; internet üzerinden araştırma yapmak istediğimiz konu ile ilgili bilgileri sorgulamanızı sağlayan geniş içerikli arama sitelerine verilen genel bir isimdir. Örneğin Google, Yandex, Bing, Yahoo vb. birer arama motorudur.

SEO‘nun gerçekten ne anlama geldiğini anlamaya çalışalım:

Web siteniz için en önemli şey kaliteli trafiktir. Yani web sitenizde yayınladığınız içerik ile alakalı o içeriğe ilgi duyan kişiler. Dünyadaki tüm ziyaretçileri kendi sitenize çekebilirsiniz belki ama eğer  Google onlara sizin araba sattığınızı söylüyorsa/kaynak gösteriyorsa ve siz elbise satıyorsanız bu kaliteli bir trafik değildir. Araba arayan birisi sizin sayfanıza geldiğinde elbise satıldığını gördüğünde sitenizden ayrılacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve bunun yerine, sunduğunuz ürünlerle gerçekten ilgilenen ziyaretçileri web sitenize çekmek istersiniz. Kaliteli trafik kadar trafik miktarı da önemlidir. Arama motorlarında doğru sonuçlarla çıkabilirseniz web sitenize gelecek trafik miktarı da artacaktır. Arama motorlarında sonuçlar organik ve ücretli(reklamlar) olmak üzere iki şekilde sıralanır. Reklamlar arama motorlarının önemli bir bölümünü oluşturur. Organik trafik, ücret ödemek zorunda olmadığınız herhangi bir trafiktir.

SEO nasıl çalışıyor

Bir arama motorunu,  aramak istediğiniz konu ile ilgili kelimeyi gireceğiniz kutuya sahip olan web sitesi gibi düşünebilirsiniz. Dünyada en çok kullanılan arama motoru Google dır. Google gibi arama motorları yazmış olduğunuz kelime ile ilgili olan web sitelerini listeler halinde saniyeler içerisinde size sunar. Sunmuş olduğu bu web sitelerin birisinde büyük ihtimalle aradığınızı bulursunuz.

Peki bu inanılmaz yapı nasıl işliyor? Arama motorları bunu nasıl gerçekleştiriyor, bu sihirli bağlantı listelerinin ardında neler var?

Arama motorları internet’te bulabilecekleri tüm içerikler hakkında bilgi toplayan ve gezinen bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, bir dizin oluşturmak için içerikleri 1’leri ve 0’ları kullanarak arama motoruna getirir. Oluşturulan dizinler verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritma üzerinden beslenir. Bu algoritma sayesinde arama sonuçları saniyeler içerisinde önünüze gelir.

Arama motorları kendi algoritmalarını devamlı değiştirirler ve web sitelerini değerlendirirken bir çok kritere göre değerlendirirler. SEO çalışmaları da bu algoritmalara uygun bir web sitesi hazırlamak ve arama motorlarında üst sıralarda görünebilmek için yapılan çalışmalardır. SEO yu etkileyen bir çok faktör vardır. Web sitenizin açılma hızı , kullandığınız anahtar kelimeler, özgün içerik, site haritası, site içi, site dışı linkler, tasarım, backlink vb faktörlerden bazılarıdır.

İster hobi amaçlı bir web siteye sahip olun ister işinizle ilgili bir web siteye sahip olun ücret ödemeden(organik) web sitenize çok sayıda ziyaretçi çekebilmek için SEO çalışmalarına önem vermeniz gerekir. SEO yu kendiniz yapabilirsiniz veya SEO hizmeti veren ajanslara da yaptırabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *